Час від часу кожен з нас згадує довоєнне минуле.
Життя без втрат.
Сон без вибухів.
Міста без тривог.
У цьому огляді ви побачите останні фото українських закладів в соцмережах перед початком війни. І дізнаєтесь про те, як склалася їх подальша доля.
«Balu»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Найбільш індійський салат евер! Панір фрі + помідори чері + мікс салату + соус манго!»
Мій добрий друг і власник закладу Яшві Трипатхи каже, що «Balu» був третім проєктом, який він запустив після паузи у зв’язку із вторгненням. Спочатку відкрив «Samsara», «Himalaya» і вже потім «Balu» – з новою айдентикою і концепцією.
Раніше «Balu» позиціонував себе як заклад індійської кухні. Проте через війну багато індійців, що жили у Києві, повернулися додому на військових літаках із Румунії. Тому Яшві схвалив рішення скоротити індійські страви та додати хітів Китаю та Таїланду.
Як не дивно, вони більш звичні для киян.
То ж тепер гості активно заїдають тривоги і стрес раменом зі свининою або локшиною Пад Тай.
До речі, салат з паніром вдалося зберегти, бо Індія – у ДНК проєкту.
«Дача»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Тихо потріскують дрова в буржуйці. Сонце сором’язливо зазирає до веранди. Хвостатий дачник під власне мурчання бачить дев’ятий сон. Лютий на Дачі!»
З перших днів війни усі ресторани Савви Лібкіна сконцентрувалися на харчуванні захисників одеського неба. Це й досі мотивує команду «Дачі» та інших закладів мережі.
На жаль, вже чотири співробітники Савви зазнали важких поранень на фронті, і назавжди залишаться з інвалідністю.
Навіть коли нема тривог, гості та персонал щоразу здригаються від несподіваного гучного звуку: коли мотоцикліст за вікном раптово додасть газу, або коли на підлогу впаде тарілка.
Після паузи з 24 лютого «Дача» вже навесні приймала гостей, для яких шеф готував дунайські раків за рецептом Жванецького.
Зараз у «Дачі» хороший показник по гостях, він вийшов на довоєнний рівень. Але про прибуток такого сказати не можна – близько 30% від довоєнного часу.
«Steak & Lobster»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Для дам – третій коктейль у подарунок!»
Ця акція актуальна і зараз: щоп’ятниці «Steak & Lobster» у Дніпрі щиро пригощає дівчат.
Власник кафе Іяд зауважує, що поведінка гостя кардинально змінилася. Раніше гість встигав десь повечеряти, завітати на коктейль до бару, і після цього увірватися у нічне життя.
А тепер усе інакше: комендантська година залишила обмаль часу на відпочинок. До того ж у багатьох немає настрою вештатися по барах через війну й економічні складнощі.
Серед гостей «Steak & Lobster» чимало волонтерів та бійців, які приїхали до рідних з лінії фронту. Щодня Іяд годує гостей ситними ланчами за дійсно смішними цінами, а на вихідних грає улюблену музику. Причому не підпільно, а згідно з чинним законодавством – до 22:30.
«Napule»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Відзначай World Pizza Day тільки в Napule, адже піца народилася саме в Неаполі!»
За майже два роки клятої війни кількість свят в улюбленій піцерії суттєво поменшала.
До того ж і самих сімей у Києві залишилося менше: жінка з дитиною за кордоном, чоловік на фронті… Проте ситуація з гостями вже набагато краще, ніж була на початку 2023-го. «Napule» і далі тримає марку піцерії, яка у 2008 році першою в Україні отримала сертифікат «Associazione Verace Pizza Napoletana».
Тобто здобула офіційне підтвердження, що піца в «Napule» є справжньою неаполітанською.
До речі, днями в меню з’явилась піца Vitello Tonnato з ростбіфом, соусом з тунця та анчоусів, моцарелою і каперсами.
«Чачапурі»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Немає таких проблем, які не можна б було вирішити за допомогою чачі».
На жаль, через кілька днів після цього фото уся країна зіткнулася з величезною проблемою, яка триває вже 644 дні. І яку однією чачою вирішити неможливо.
Раніше в «Чачапурі» робили чурчхелу на чачі, настояній на вишні. Зараз її готують із вина. Втім про чурчхелу на чачі мало хто пам’ятає, оскільки зі старих гостей залишилося лише 20%.
Разом з тим «Чачапурі» припало до душі новим відвідувачам, які вимушено переїхали до столиці. I кількість шанувальників грузинської кухні у відсотковому співвідношенні навіть збільшилася.
Винну карту скоротили: зі 168 найменувань вин залишилося 70. У когось із постачальників розгромили склад, хтось залишив ринок.
Сімейні свята стали менш урочистими. Багато хто навіть просить не співати «Happy Birthday!».
«Mr. Grill»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «М’ясна, соковита, ніжна, запечена та дуже смачна рулька ідеально підходить для компанії!»
Останнім часом ресторан на Хрещатику багато чого скоротив у меню, щоб стандартизувати процеси. Тому рульки там вже точно немає. Але м’ясні сети залишились.
Меценат Віталій Войтович – засновник «Mr. Grill» – з перших годин війни долучився до підтримки військових та цивільних. Обсяг харчової допомоги за ці два роки склав понад 150 тонн!
Віталій визнає, що у ресторану ситуація доволі непогана:
– Ми вже скільки років на ринку – нас усі знають! Раніше до нас ходили іноземні туристи, а зараз виключно наші постійні клієнти, які полюбляють саме хот-доги і бургери.
Через підвищений попит на зрозумілу їжу «Mr. Grill» урізноманітнив лінійку хот-догів. Зараз їх дев’ять.
Зокрема, з філе норвезького хека, молочною сосискою і ковбаскою «Пивчик».
«Eastman»
Підпис до останньої довоєнної світлини: «Усе починається зі Шрі-Ланки. Її любов до фруктів та спецій, хумус, парата та зелений карі перекочували з Азії до Києва завдяки «Eastman».
З початку війни «Eastman» більше ніколи не приймав гостей.
7 серпня 2022 року на його місці відкрилось «044 Cafe», де сніданки впродовж цілого дня.
Чому закрили «Eastman»? Цей ресторан втілював у собі гастрономічні мандрівки та східний перфекціонізм. Задля того, щоб усі базові східні страви були досконалими, кухарі місяцями навчалися у гастрошколі в індійському Бангалорі.
«Eastman» вважався дорогим проєктом, де ретельно працювали 160 людей.
Коли почалася війна, вишукані гастромандрівки виявилися не на часі. Українцям важливо було спілкуватися. Вони не знали, як ладнати зі своїми почуттями. Війна – це страх, біль, жахіття та хвилювання, які ніхто не міг собі уявити. І спілкуючись одне з одним (а це як психотерапія), люди шукали місця для відвертих розмов та їжі.
Ресторатор Дмитро Запорожець, який перетворив рідний «Eastman» у «044 Cafe», згадує про ще один свій заклад:
– Коли у легендарне харківське «Gorcafe 1654» влучила ракета, його расх*ярило вщент! Відновили його 12 вересня цього року, і Харків ожив! Стільки подяки від харків’ян я не отримував за все життя! Лише за перший тиждень 500 повідомлень! Відверто кажучи, відкриття «Gorcafe 1654» – вчинок ірраціональний. Проте це важливо як для команди, так і для міста.
Власне, «044 Cafe» стало для Києва аналогом «Gorcafe 1654».
Тобто просторим місцем для життєво необхідного спілкування, лінивих вареників та теплих розмов.